Víte, že…

skoly-vite-ze2

Alkohol se dnes pije jednoznačně víc než v době našich rodičů.“

To se domnívá přes 50 % respondentů ankety Fóra Pijte s rozumem, která zkoumala fungování rodinné osvěty v oblasti zneužívání alkoholu. Většina rodičů si také myslí,
že protialkoholní prevence by měla být i součástí školní výuky.

Můžete si říct, že jde jen o snahu rodičů předat zodpovědnost na bedra školy, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy, proti nimž je prevence v současnosti široce rozšířená. Ale rodičům i učitelům jde o společnou věc a každá pomoc je dobrá.

Zhruba 25 % všech respondentů prohlásilo, že jejich rodiče alkohol nikdy neoznačovali za potenciálně škodlivý a stejné množství respondentů jej neoznačuje za potenciálně škodlivý ani při rozhovoru se svými dětmi. Zhruba třetina dnešních rodičů například tvrdí, že ideální věk na rozhovory o alkoholu je mezi patnáctým a osmnáctým rokem.

Odborníci se však shodují, že po patnácti letech věku už může být pozdě. I zde jako např. při sexuální výchově totiž platí, že na poučení není nikdy příliš brzy.

Až 45 % rodičů se navíc domnívá, že žádná osvěta nemůže děti před alkoholem výrazněji ochránit. Navíc způsob, jakým rodiče se svými dětmi o alkoholu mluví, se v každé rodině liší.

Z uvedeného je zřejmé, že významná část rodičů potřebu osvěty svých dětí ohledně alkoholu podceňuje. Právě učitelé mohou poskytnout jednotný program varující mládež před největšími riziky. A že jich není málo.