Mladitví
šipka doprava černá
Co je dobré vědět o alkoholu

Co je dobré vědět

o alkoholu

uvozovky
Ne nadarmo se říká, že vztah k pití je jednou z důležitých zkoušek dospělosti.
uvozovky

ALKOHOL JE
JAKO OCEÁN

šipka vpravo
S alkoholem to funguje podobně jako s oceánem. Pokud nejsme připraveni na bouřku, riskujeme, že už s tou první půjdeme ke dnu. A ta bouřka přijde, tím si můžeme být jistí.
šipka vpravo
A ne všichni ji zvládnou – 5 lidí ze 100 ji skončí jako alkoholik. Oceán i alkohol mohou být příjemnými společníky, ale všechno stojí a upadá na zodpovědném přístupu. Žádný rozumný a zodpovědný kapitán nevpluje do bouřky, pokud si není jistý, že to jeho loď přežije bez následků.
šipka vpravo
A když si v případě alkoholu představíme bouřku jako pravidelné popíjení ve velkém stylu, pak bychom měli pečlivě zvážit, jestli to ustojíme. A nutno dodat, že na té „alkolodi“ nejsme sami, a když půjdeme na dno, půjde s námi i naše posádka, což je naše rodina a nejbližší, kteří obvykle prožívají náš pád stejně traumaticky.

chci být cool

šipka vpravo
Jistě, pít alkohol je mezi mladými cool a dospělí se můžou se svými zákazy a nabádáním třeba postavit na hlavu.
šipka vpravo
Sami to přeci dělají dnes a denně a dělali to i jako mladí. Pěkně to uvolňuje, odbourává zábrany, zažijeme spoustu zábavy. Problém ale je, že se tu zaměňuje příčina a následek.
šipka vpravo
Má být alkohol jen jeden z prostředků, jak být oblíbený a zapadnout mezi ostatní, anebo sám cíl, kterému se nakonec všechno obětuje?
mladiství

co se může stát

když to přeženeš?

kapka

Když toho vypiješ víc, ovlivní to tvou soudnost – můžeš říkat nebo dělat hlouposti, za které se pak budeš stydět, ale už nepůjdou vzít zpátky. A skončíš lítostivým nebo agresivním blábolením.

kapka

Když to opravdu přepískneš, můžeš se pozvracet před lidmi, na kterých ti záleží. Na takové trapasy se hned tak nezapomene.

kapka

Začneš ztrácet rovnováhu a koordinaci pohybů, může se ti zhoršit zrak a sluch.

kapka

Můžeš ztratit vědomí a odskákat to vážnými zdravotními potížemi.

kapka

A můžeš se probudit vedle někoho, koho ani neznáš, a mít „okno“. Je šance, že si přivodíš nejen nepříjemnou pohlavní nemoc, ale i neplánované těhotenství.

kapka

Když takový alkoholový úlet párkrát zopakuješ, staneš se sice atrakcí, ale jinou, než o jakou ti jde. Ostatní jen budou čekat, co zase vyvedeš a jak se ztrapníš.

kapka

Pokud se dá očekávat, že budete pít alkohol, vždy si dopředu zajistěte odvoz nebo nocleh.