Ženy

Jiná liga

Na ženy působí alkohol silněji než na muže a odbourávají ho pomaleji. Souvisí to s tím, že alkohol se v těle váže na vodu, a té mají ženy v porovnání s muži v těle míň,  a zároveň obvykle váží míň než muži. Proto rychleji dochází ke stavům opilosti a dříve nastupují negativní vlivy pití na organismus. Mimo jiné se mohou objevit poruchy menstruačního cyklu, nemoci prsu a zevních pohlavních orgánů.

Energetická bomba

1 gram čistého alkoholu v sobě skrývá energii asi 30 KJ. To je téměř 2krát více než gram sacharidů nebo bílkovin a jen o něco méně než gram tuků. Jsou to však „prázdné kilojouly“, protože nepřinášejí organismu žádné živiny, pouze energii. Ta se v organismu přeměňuje především na teplo. Některé alkoholické nápoje obsahují navíc velké množství jednoduchých cukrů a také – např. smetanové likéry – i tuky. Pravidelné popíjení tak může přispívat ke vzniku obezity.

 Tichý nepřítel

Nerozumné pití u žen bohužel často probíhá skrytě a o samotě, takže nejbližší okolí obvykle nemá ani ponětí, že nějaký problém vůbec existuje. V takovém případě je dobré vědět, že o pomoc lze požádat i anonymně.