Věková hranice

V České republice musíte dosáhnout 18ti let, abyste si alkohol mohli koupit nebo objednat a legálně „požít“.

Ve světě je to nastavené velmi podobně, 18 let je věková hranice i pro drtivou většinu států, i když na všech kontinentech existují tolerantnější i tvrdší přístupy.

Evropa

V Bulharsku, Polsku, Rumunsku a Rusku můžete pít klidně od narození, zákon omezuje jen nákup alkoholu, a to od 18ti let. V Norsku je to podobně, jen v 18ti si můžete koupit alkohol s maximálním obsahem 22%, na lihoviny si musíte počkat do 20ti let. Nezletilí Švédové a Britové mohou pít v soukromí a pod dohledem jak a kdy je libo, ve Skotsku si už v 16ti můžete dát pivo nebo víno k jídlu, ale s vlastním nákupem a veřejným popíjením si zase všichni počkají do 18ti.

V Dánsku můžete pít legálně od 16ti, ale v baru nebo hospodě zase jen až vám bude 18 let. Řecko a Malta mají hranici 17 let na oboje. Ve Finsku si můžete dát cokoli s vyšším obsahem alkoholu než 23% teprve až ve 20ti, slabší drinky mají povolené také od 18ti.

V Rakousku, Belgii, Německu, Lichtenštejnsku a Portugalsku můžete popíjet a nakupovat pivo nebo víno už od 16ti, na lihoviny opět dojde až v 18ti.

Amerika

Přísný přístup zvolily Spojené Státy Americké, čímž se řadí po bok některých islámských zemí, zde se může pít a nakupovat až od 21 let. V Paraguayi je hranice 20 let, v některých státech Kanady je to 19 let, ve zbylých místech opět 18 let.

Kuba, Jamajka a Uruguay nemají žádné omezení na popíjení, ovšem nákup musíte odložit zase do 18ti let.

Afrika

V Rovníkové Guinee, Guinee-Bissau, Somálsku a Togu si můžete nakoupit a vypít, co zvládnete, třeba i v batolecím věku, nikdo nic neomezuje. V Maroku se také můžete nalévat bez pravidel, ale alkohol vám prodají až v 16ti. Podobně je to v Kamerunu, jen nákup je možný až ve 21ti letech.

V Egyptě můžete pít od 18ti, ale jen pivo, na víno a lihoviny dojde až v 21ti letech.

V Libyi a Súdánu je alkohol úplně zakázaný.

Asie

V Asii je nákup a popíjení spojená nádoba, nikde nenajdete výjimky na jedno nebo druhé.

Arménie, Kambodža a Macau jsou světy bez hranic a regulace.

Od 16ti let to můžete „rozjet“ v Ázerbájdžánu, Gruzii a Palestině, od 17ti na Kypru. V Indii je to v některých státech standardních 18 let, někde ovšem je hranice až 25 let.

Seznam států s tvrdším přístupen zahajuje Jižní Korea, kde na alkohol dojde řada až od 19ti let, a dále Japonsko, kde je to povolené od 20ti.

21 let je „mýtickou“ hranicí v Indonésii, Kazachstánu, Ománu, Pákistánu, Kataru, Tádžikistánu, na Srí Lance a ve Spojených Arabských Emirátech.

Úplně nelegální je alkohol v Afganistánu, Bruneji, Bangladéši, Íránu, Kuvajtu, Saudské Arábii a Jemenu.