< < Vrátit se

Projekt proti alkoholu za volantem

DOMLUVME SE! – Projekt proti alkoholu za volantem

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 13. listopad 2009 – „Jedete za zábavou autem? Domluvte se předem, kdo bude řídit na cestě domů.“ Tyto dvě věty jsou ústředním motivem kampaně DOMLUVME SE!, zaměřené proti alkoholu za volantem u mladých řidičů do 25 let. Snaží se je motivovat k tomu, aby se před tím, než vyrazí za zábavou, domluvili, kdo z nich nebude večer pít alkohol a ostatní bezpečně dopraví domů. Inspirací se stala celoevropská kampaň pod názvem Eurobob. V České republice se pořádá tato kampaň již od roku 2004. DOMLUVME SE! je společný projekt oddělení BESIP Ministerstva dopravy, Iniciativy zodpovědných pivovarů a sdružení zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR.

„Mladí řidiči do 25 let v průměru se podílejí 13 % na celkovém počtu dopravních nehod pod vlivem alkoholu. To je 3x více, než je celostátní průměr všech řidičů,“ říká Mgr. Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy a dodává: „Alkohol za volantem je příčinou 12 % všech usmrcení při dopravních nehodách zaviněných mladými řidiči. Proto tato skupina patří k těm nejrizikovějším a my intenzivně usilujeme o její efektivní oslovení pomocí přirozených vzorů, jakými jsou například hudební interpreti, touto věkovou skupinou uznávaní.“

Své podzimní putování po České republice proto DOMLUVME SE! spojuje s turné hudebních skupin Chinaski a Divokej Bill. Vždy na 10 koncertech každé z kapel si jeho návštěvníci budou moci otestovat, jak dlouho trvá, než jejich organismus dokáže odbourat konkrétní množství alkoholu a seznámí se s riziky řízení pod vlivem alkoholu. Pro tzv. „domluvené řidiče“, tedy ty, kteří se po celou dobu koncertu vystříhají požívání alkoholu, aby mohli své kamarády odvézt v pořádku domů, jsou připraveny odměny.

„Skoro každý víkend někdo z mladých úplně zbytečně zemře na silnici jen proto, že po požití alkoholu usednul za volant. Nechceme, aby alkohol byl příčinou lidského neštěstí. Chceme mladým lidem vysvětli, že alkohol prostě za volant nepatří. Proto podporujeme projekt DOMLUVME SE!“, zdůvodňuje účast na projektu David Binar, výkonný ředitel sdružení FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci lihovin).

„Pro Iniciativu zodpovědných pivovarů je problematika alkoholu za volantem jednou z hlavních priorit. Hledali jsme takový projekt, který by atraktivní formou oslovil hlavně mladé lidi a na Domluvme se! nás mimo jiné zaujalo zapojení neoficiálních autorit, s nimiž se mladí snadno ztotožňují. Na Domluvme se! spolupracujeme víc než tři roky a každý případ, v němž se díky Domluvme se! podařilo předejít nehodě nebo v němž se nad sebou mladí řidiči alespoň zamysleli, považujeme za úspěch,“říká Kateřina Beute, předsedkyně Iniciativy zodpovědných pivovarů.

Během let 2007 a 2008 projekt DOMLUVME SE! oslovil 135 000 diváků. Dechovým zkouškám, které se prováděly přímo na místě, se podrobilo 8 000 mladých lidí – z toho bylo pět tisíc řidičů, kteří se rozhodli nepít ten večer alkohol. Letošní ročník DOMLUVME SE! byl zahájen účastí na třech letních festivalech Rock for People, BERNARD Festu a Vizovickém trnkobraní. S festivalovou podobou DOMLUVME SE! se seznámilo téměř 30 tisíc návštěvníků, z nichž se téměř tři tisíce podrobily dechové zkoušce. U 1 750 řidičů byla zkouška negativní, tudíž odjížděli automobilem z festivalu tak jak se má – bez ovlivnění alkoholem.

Nástup podzimu znamenal pro DOMLUVME SE! zahájení „hlavní sezóny“. I pro letošní podzim byla zvolena strategie spolupráce s populárními hudebními skupinami. Proč spojení moderní hudby a bezpečnosti silničního provozu? Protože 53 % z celkového počtu dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu řidiči do 25 let se stalo v sobotu a v neděli. To znamená ve dnech volna a navíc v naprosté většině v nočních nebo brzkých ranních hodinách.

V říjnu bylo zahájeno klubové koncertní turné skupiny Chinaski. Projekt DOMLUVME SE! bude prezentován na deseti koncertech. „Za projekt DOMLUVME SE! jsme rádi, protože je to prostě dobrá věc. A těch zbytečných neštěstí už bylo dost.“ říká Michal Malátný.

Včera, 12. listopadu byla zahájena šňůra koncertů skupiny Divokej Bill, při které také budou diváci seznámeni na 10 koncertech s projektem DOMLUVME SE!

Informace o projektu jsou přístupné na www.domluvme-se.cz.

Kontakt:

Ministerstvo dopravy – BESIP
Zuzana Ambrožová
mob.: 721 270 103

FÓRUM PSR – zodpovědní výrobci lihovin
David Binar
mob.: 602 321 560

Iniciativa zodpovědných pivovarů – IZP
Kateřina Beute
mob.: 724 789 268

Koordinátor projektu DOMLUVME SE!
Martin Gebauer
mob.: 737 282 838

Tisková zpráva ve formatu PDF – zde

Prezentace BESIP – zde

Termíny koncertů DOMLUVME SE! 2009 – Chinaski a Divokej Bill – zde

Fotografie z tiskové konference 13.11.2009 – zde