guy-remembering-drunken-night

Alkohol je jako Prsten moci.

Glum nebo Frodo?

Vztah k pití je jednou z důležitých zkoušek dospělosti, kterou si tak jako tak musí projít každý z nás. Jak chceš tento Prsten nést ty?

Jako Glum?

Prsten ho ovládl a stal se jediným smyslem jeho života, kterému obětoval vše ostatní – kvůli němu zabil přítele, žil v temnotě a sám, myslel jen na svého Miláška a kvůli němu byl schopen všeho. Není to vlastně výstižný popis alkoholika?

Stejně jako Prsten, i pití alkoholu je takovou zkouškou vůle i srdce a dokáže z Mordoru  
v nás vyvolat pořádně ošklivé skřety. Když mu propadneme.

Jistě, alkohol má mezi mladými skvělý zvuk, pít je cool a dospělí se můžou se svými zákazy a nabádáním třeba postavit na hlavu, ale sami to dělají dnes a denně.
Jenže se tu zaměňuje příčina a následek – má být Prsten (alkohol) jen jeden
z prostředků, jak být oblíbený a zapadnout mezi ostatní, anebo sám cíl, kterému
se nakonec všechno obětuje?

Jako Frodo?

Frodo se ujal Prstenu, aby se obnovila rovnováha, jeho zničení bylo pro něj prostředkem k dosažení velkého a dobrého cíle (v našem případě neproblematického vstupu do země dospělosti). Nebyl to pro něj lehký úkol a několikrát uklouzl, nakonec ho Prsten téměř přemohl, ale vše zvládl. A vrátil se se svými přáteli do rodného Kraje, kde žil spokojeně
a v úctě.

O co ti jde?

Kdo by nechtěl být oblíbený, mít spoustu přátel, podnikat s nimi zajímavé věci, bavit se, objevovat stále něco nového a sem tam si užít pořádný adrenalin? A když si dáš trochu alkoholu, náhle všechno tohle vypadá jako na dosah. Jenže když to přeženeš, dosáhneš pravý opak a pořádně se ztrapníš. Nevěříš?

  • Když toho vypiješ víc, ovlivní to tvou soudnost – můžeš říkat nebo dělat hlouposti, za které se pak budeš stydět, ale už nepůjdou vzít zpátky. A skončíš lítostivým nebo agresivním blábolením.
  • Začneš ztrácet rovnováhu a koordinaci pohybů, může se ti zhoršit zrak a sluch.
  • Když to opravdu přepískneš, můžeš se pozvracet před lidmi, na kterých
   ti záleží. Na takovéhle trapasy se hned tak nezapomene a nejednomu páru
   už pořádně nabouraly vztah.
  • Můžeš ztratit vědomí a odskákat to vážnými zdravotními potížemi.
  • A můžeš se probudit vedle někoho, koho ani neznáš, a mít „okno“. Můžeš si tak „přivodit“ nejen nepříjemnou pohlavní nemoc, ale i neplánované těhotenství.
  • Když takový alkoholový úlet párkrát zopakuješ, staneš se sice atrakcí, ale jinou, než o jakou ti jde. Ostatní jen budou čekat, co zase vyvedeš a jak se zase ztrapníš.