< < Vrátit se

Když děti neproškolí doma, na řadě je škola

Závislost na alkoholu je často diskutované společenské téma. Některé děti se o škodlivosti alkoholu baví se svými rodiči. Jiné to štěstí nemají a pak nezbývá, než aby jev tomto směru zastoupila škola. Pomoci s prevencí jí mohou zábavné přednášky s názvem „Pobavme se o alkoholu“.

Závislosti na alkoholu u mladistvých lze předcházet včasnou informovaností. Dítě potřebuje vědět, co přesně je to alkohol a jaké jsou jeho účinky na lidský organismus. Pokud tyto informace získá včas, je vysoká pravděpodobnost, že bude v budoucnu při pití alkoholických nápojů obezřetnější. Pij s rozumem ve spolupráci s neziskovou organizací SANANIM proto navštěvuje sedmáky na školách po celé České republice s interaktivní prezentací „Pobavme se o alkoholu“.

Za rok 2015 bylo do projektu zapojeno přes 12 000 školáků po celé České republice. Za dobu, co projekt funguje, si přednášku poslechlo přes 50 000 českých dětí. V letošním roce se toto číslo o dalších 10 000 zvětší.

Celých 68 % dětí ochutná alkohol většinou doma se svými rodiči. Když už ale dítěti dají alkohol okusit, záhodno je také jej informovat o jeho účiních. Rodiče jsou pro své děti vzorem, proto by to měla být právě jejich ústa, ze kterých zazní první slova o prevenci. Rodiče ale často neví, jak na to. V tom případě přichází na řadu škola. Ta může poskytnout dětem základní informace, díky kterým mohou dopady alkoholu snadněji pochopit.