< < Vrátit se

Ačkoliv osm z deseti lidí má ve svém okolí „víkendového pijana“, většina Čechů pije odpovědně

(Praha, 19. června 2017) – Češi převážně nemají chuť se programově opíjet a konzumují alkohol v rozumné míře. Potvrdil to aktuální reprezentativní průzkum fóra Pij s rozumem na téma nárazového pití. Fenomén binge drinking, tedy extrémně vysoké konzumace alkoholu v krátkém časovém úseku, u nás není takovým sociálně-zdravotním problémem jako ve Skandinávii a na britských ostrovech, přesto průzkum přinesl zjištění, že osm z deseti Čechů má ve svém okolí někoho, kdo se často nárazově opíjí. Binge drinking je záležitost především víkendových párty.

 Téměř 80 % české populace má ve svém okolí někoho, kdo se často nárazově opíjí. „K zamyšlení je, že s fenoménem nárazového pití se dnes setkávají častěji mladší lidé a dokonce téměř polovina mladých lidí ve věku 18-26 let má někdy chuť se vydatně opít,“ říká Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

 Víkendové pijanství

Pro studenty je typická zejména konzumace alkoholu na páteční párty, nenechá si ji ujít 90 % mladých lidí ve věku 18-26 let. Bylo by ale mylné se domnívat, že se nejčastěji pije v pátek. Obecně si pátky pro pití alkoholu vybírá 68 % Čechů, ještě více lidí ale pije především v sobotu (82 % lidí).

Neděle, která je rovněž víkendovým dnem, nahrává konzumaci alkoholu více (14 %) než pracovní den, ale výrazně méně, než pátek či sobota. V průběhu pracovního týdne se konzumace alkoholu pohybuje pod desetinou. Nicméně, muži v pracovní dny pijí třikrát častěji než ženy.

1/5 Čechů jsou alkoholoví „rekordmané“

Přestože většina Čechů pije s rozumem, asi každý má za sebou zkušenost, kdy přebral. To jsou pak rekordy, které není potřeba znovu překonávat. Pětina Čechů uvádí zkušenost extrémní konzumace alkoholu, kdy během 24 hodin vypili 12 a více drinků, čímž se myslí 12 a více půllitrových piv, 2dcl vína anebo „panáků“. Největší „rekordmany“ nalezneme v Ústeckém kraji, kde má takovou zkušenost přes 1/3 respondentů. Nejčastější maximální hranicí je konzumace 5 až 7 drinků, této „mety“ dosáhlo 23 % respondentů. Čtvrtina dotázaných během jednoho dne nikdy nevypila více než 3 drinky.

 

„Na jedno“ obvykle znamená „na tři“

Počet alkoholických nápojů vypitých při jedné příležitosti je velmi individuální. Nejčastěji Češi vypijí 3 drinky (25 %), na druhé příčce v míře konzumace jsou 4 drinky (21 %) a o třetí pomyslnou příčku se dělí 2 drinky a 5-7 drinků (oba po 20 %). Nad odborníky doporučovanou rozumnou míru alkoholu pije průměrně čtvrtina Čechů, většina Čechů ale podle závěrů průzkumu fóra Pij s rozumem pije odpovědně.

O průzkumu: Průzkum na téma nárazového pití alkoholu realizovala agentura Ipsos. Průzkum byl realizován na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů v ČR.